Skaffa en egen gratis hemsida   

Ladda om sidan/Synkronisera inloggning

  Välkommen till  

Ardenner Bjärsjölagård 2017 
Hingstar födda 2016
37. Bosac 23-16-5019
Br,
Hingst född 2016 hos Kjell Palmqvist, Svedala
e. Frisac 11886  u. Bovette 23-10-0046
e. Vinjett 11750  u. Bojan 113365
e. Blixen 11570   - Rapp 11196
Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390
 1:a 8-7-8-8-8=39  klass I
 
 
 
 
 
 
38. Rekryt 23-16-5063
Fx, bls
Hingst född 2016 hos Lasse Leijon, Köpingsvik
e. Rekyl 11868  u. Regina 118909
e. Sacarol 11628  u. Rollina 115999
e. Frej 11568   - Rubon 11558
Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390
 3:a 7-8-7-8-8=38  klass I
 
 
 
 
 
 
 
39. Vannaröds Max 23-16-5071
Fx, bls
Hingst född 2016 hos Jönsson, Linda, SÖSDALA
e. Mirakel 11888  u. Scarlett 116791
e. Emir 11624  u. Ida 115815
e. Revill 11674   - Rubon 11558
Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390
 2:a 8-8-7-8-7=38 klass I
 
 
 
 
 
 
 
40. Vannaröds Tornado 23-16-5060
Br, stj
Hingst född 2016 hos Jönsson, Linda, SÖSDALA
e. Toxid 11784  u. Sally  23-09-0042
e. Herkules 11770  u. Silje 23-96-0125
e. Carton 11536   - Rom 11302
Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390
 4:a 7-7-7-7-7=35   klass II
 
 
 
 
 
  
 
 
Ston födda 2015
42. Fanny 23-15-0054
Ljbr, stj
Sto född 2015 hos Håkan Andersson, Linderöd
e. Kanon ( Karat ) 11790  u. Fia  115467
e. Carman 11356  u. Pia 114811
e. Raket 11538   - Flanör 11242
Äg Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp, 0709844199
2:a 8-8-7-9-8=40   klass  I
 
 
 
 
 
43. Rubina 23-15-0014
Fx, gmg.bls
Sto född 2015 hos Jan-Olof Gullberg, Löberöd
e. Rubel 11892  u. Nelly 118915
e. Vinjett 11750  u. Nickolina 116263
e. Emir 11624   - Knutstorps Nicke 11478
Äg Jan-Olof Gullberg, Högseröd, 24162 Löberöd, 0761064926
Egna meriter:
2016: Avelsvärdering: kl.I, 40 p, 98788.
          Riksutställning, 39 p, 98787
2017  Avelsvärdering 1:a 9-9-7-8-7=40 klass I BIS reserv
    
 
 
 
Ston födda 2014
44. Betty Boop 23-14-0113
Fx, gmg.bls,vtul
Sto född 2014 hos Agne Nilsson, Hörby
e. Balder 11610  u. Billan 116799
e. Ulltan 11670  u. Erosa 115321
e. Armon 11458   - Rosal 11136
Äg Agne Nilsson, Söderto 3279, 24293 Hörby, 0722385635
Egna meriter:
2015: Avelsvärdering, kl.I 38 p, 88787
4:a 155, 212, 22,5;  8-8-7-8-7=38 klass I 
 
 
 
 
46. Hera 23-14-0020
Br,
Sto född 2014 hos Anton Krafth & Lihna Eriksson, Öhr
e. Rutger 11810  u. Heidi 116655
e. Herkules 11770  u. Judit 114943
e. Carino 11420   - Gasspard 11414
Äg Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp, 0709844199
Egna meriter:
2015: Avelsvärdering, kl.I 39 p, 88887
2016. Avelsvärdering, kl.I 39 p, 88887.
          Riksutställning, 39 p, 88887 
2017 3:a 159, 224, 24;  9-8-8-7-7=39  klass I
 
 
 
47. Riska 23-14-0083
Br,
Sto född 2014 hos Siver Johnsson, Linderöd
e. Kanon ( Karat ) 11790  u. Renett 23-04-0045
e. Ruman 11388  u. Ranita 23-99-0111
e. Vebend 11532   - Rubon 11558
Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390
Egna meriter:
2016: Avelsvärdering, kl. I, 41 p, 88799
2017  2:a 155, 221, 23,5;  8-8-7-9-8=40 Diplom
 
 
 
 
48. Sanna 23-14-0034
Svbr,
Sto född 2014 hos Nils-Olof Bengtsson, Röstånga
e. Frisac 11886  u. Solveig 116363
e. Paul Munter 11678  u. Sonja 114797
e. Akrovill 11482   - Carman 11356
Äg Nils Olof Bengtsson, Boarp, 26868 Röstånga, 0705547493
5:a 155, 215, 24,5;   8-7-7-8-7=37  klass  II
 
 
 
 
 
 
 
49. Thelma 23-14-0049
Fx, bls
Sto född 2014 hos Patrik Karlsson, Tomelilla
e. Rubel 11892  u. Trola 115907
e. Paul Munter 11678  u. Tarola 114281
e. Rollman 11382   - Tamor 11138
Äg Patrik Karlsson, Onslunda 31:118, 27395 Onslunda, 0417-30150
1:a  163, 223, 25;   9-8-8-8-7=40  Diplom  
 
 
 
 
 
 
 
Ston födda 2013 eller tidigare
50. Vannaröds Daisy 23-12-0059
Ljbr, stj
Sto född 2012 hos Christer Jönsson, Sösdala
e. Expo De Feulen 11778  u. Dolly 115557
e. Rubon 11558  u. Docka 115023
e. Pampas 11460   - Ajnid 11184
Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390
 Egna meriter:
2013:Riksutställning, 39 p, 87888
2015:Riksutställning, 39 p, 87888.
     Avelsvärdering, 40 p, Avelsdiplom 88888
2017 Avelsvärdering 163, 213, 27;  8-8-8-8-8=40 AB
Avkommor:
2016   e. Toxid 11784
2017   e. Blair 11804
 
 
 
52. Wilma 23-07-0138
Ljfx, bls
Sto född 2007 hos Håkan Andersson, Löberöd
e. Ruman 11388  u. Molly 115587
e. Mascot 11566  u. Folly  114301
e. Flanör 11242   - Gardå 10766
Äg Agne Nilsson, Söderto 3279, 24293 Hörby, 0722385635
Avelsvärdering: 158, 224, 26;  8-8-7-8-7=38  B
Avkommor:
 2012 Sto e. Balder 11610  Wilda 23-12-0094
 2017   e. Vermot 11742   
 
 
 
Sedan tidigare godkänd hingst för sundhetskontroll
53. Vinjett 11750
Fx, bls
Hingst född 2002 hos Per Kjellbin, Moheda
e. Botik 11698  u. Vinetta 115317
e. Armon 11458  u. Viba 114755
e. Mareng-Blanco 11416   - Timro 11296
Äg Kurt Hansson, Häckeberga 721, 24798 Genarp, 040488018
 Avelsvärdesklass: B
 Egna meriter:
2004: Avelsvärdering: kl. I, 38 p, 88787
2005: Avelsvärdering: Bollerup, avelsvärdesklass Tillstånd
2007: Avelsvärdering: Bollerup, avelsvärdesklass G
2015: Avelsvärdering: avelsvärdesklass B
2004: Riksutställning, kl. I, 39 p, 88887
2005: Riksutställning, 41 p, 99887
2011: Sundhetskontroll UA
2013: Sundhetskontroll UA
2014: Riksutställning, 40 p, 98887, sundhetskontroll UA

2016: Sundhetskontroll 1 år 

2017: Sundhetskontroll UA  BIS

 

.

 

 Första sida

Information

Aktuellt

Aktiviteter

Reportage

Premiering

Kontakt

Hingstar

Uppfödare

Annons

Länkar

Gästbok

Klubb historik

Belgiske Hästen

Medlems bilder/Lägg in bilder